ژورنال نویسی

7 روش مختلف ژورنال نویسی و فواید آن

ژورنال نویسی از زمان‌های خیلی قدیم رواج پیدا کرده و در دنیای مدرن امروزی هم هنوز یک نگارش خیلی محبوبه.

ژورنال یا دفتر خاطرات درست مثل یه اتاق شخصی میمونه با این تفاوت که این اتاق برای نگه‌داشتن رازها، افکار و احساسات طراحی‌شده و می‌تونیم به‌سادگی هر چیزی که به ذهنمون می‌رسه رو بدون ترس از قضاوت شدن راحت بیان کرده و بنویسیم.

ژورنال نویسی فواید خیلی زیادی داره و استفاده هر روزه ازش می‌تونه به رفع خیلی از مشکلات روح و روان کمک کنه.

مهم‌ترین مزایای ژورنال نویسی

 • کاهش استرس
 • نظم بخشیدن به افکار
 • یادگیری بهتر
 • مبارزه با افکار منفی
 • پیگیری اهداف
 • بهبود نوشتن

با نوشتن به‌صورت روزانه و مرتب درباره افکار، احساسات، ترس و یا حتی غم می‌تونیم از نظر ذهنی خودمون رو تخلیه کنیم و ضمن نظم دادن به افکار و رهایی از فکرهای منفی، استرس رو در خودمون کاهش بدیم.

ژورنال نویسی باعث می‌شه مسائلی که در طی روز یاد می‌گیریم بهتر به خاطر بسپاریم و مکانی کاملا مناسب برای ثبت اهداف، ایده‌ها و پیگیری پیشرفت‌ها هم هست و حتی باعث میشه در عمل نوشتن هم مهارت پیدا کنیم.

انواع روش‌های ژورنال نویسی

درحال‌حاضر روش‌های مختلفی برای نوشتن روزانه وجود داره که هر کدام به‌صورت تخصصی روی یک موضوع خاص متمرکز شده و کاربرد و نقش‌های متفاوتی در زندگی‌هامون پیدا کردن:

 • ژورنال سپاس‌گزاری

ژورنال سپاس‌گزاری یا ژورنال قدردانی و شکرگزاری، برای نوشتن مطلبی درباره‌ی خودت که به خاطرشون قدردان هستی متمرکز شده و مطالعات نشون داده استفاده از این ژورنال به خواب بهتر و کاهش استرس کمک زیادی می‌کنه و باعث بهبود روان می‌شه.

ژورنال خواب

 • ژورنال خواب

ژورنال خواب یا ژورنال رویا برای نوشتن خواب‌ها و پیگیری منسجم‌تر آن‌هاست. هر خوابی حاوی پیامیه که ذهن ناخودآگاهمون سعی داره بهمون برسونه و با ثبت کردن جزئیات می‌تونیم بهتر پیام رو درک کرده و به رفع مشکلات در زندگی واقعی خودمون کمک کنیم.

 • ژورنال مذهبی

این نوع از ژورنال برای ثبت دعاها، آیات قرآن و هر آموزه مهم دیگه‌ای است که دوست داریم ثبت کرده و نگه داریم.

 • ژورنال سفر

در این ژورنال می‌تونی به‌صورت متمرکز درباره سفرها، تجربیات و خاطرات ماجراجویی‌هات بنویسی و نگه داری.

 • ژورنال غذا

ژورنال نویسی غذا برای افرادی که به غذاهای زیادی حساسیت دارن یا افرادی که رژیم‌های بلندمدت غذایی می‌گیرن مناسب و بیشترین کاربرد رو برای این افراد داره.

 • ژورنال بارداری

در این ژورنال می‌تونی تمام خاطرات، تجربیات، اطلاعات در خصوص بارداری رو به‌صورت متمرکز یادداشت کرده و یه ژورنال بارداری کامل بسازی.

 • ژورنال نویسی روزانه

ژورنال نویسی روزانه یا خاطرات نویسی معمول‌ترین نوع نگارش به حساب میاد و کمتر کسی پیدا می‌شه که حداقل یک‌بار تجربه خاطره‌نویسی نداشته باشه.

از این ژورنال می‌شه به‌صورت عمومی استفاده کرد و حتی بخش‌هایی ازش رو به سایر روش‌های ژورنال نویسی هم اختصاص داد و در کنار هم استفاده کرد.

بهترین و مهم‌ترین دلیل ژورنال نویسی صحبت کردن صادقانه با خودمونه و اگه هر روز از این روش استفاده کنیم بهتر می‌تونیم خودمون و روحیات نهفتمون رو بشناسیم و در زندگی به آدم بهتری هم تبدیل بشیم.


امیدوارم این پست رو دوست داشته باشی و با دیگران هم از طریق دکمه‌های پایین به اشتراک بزاری! اگه با خوندن این محتوا مطلب جدیدی یاد گرفتی، خیلی خوشحال میشم از طریق این لینک برای نوشتن پست‌های بهتر حمایتم کنی❤️

منُ بولت ژورنالم رو دنبال کن

پینترست تلگرام اینستاگرام نماشا آپارات


منبع: جورنی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. من یه بولت دارم که توش از این جمله های انگیزشی می نویسم 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!

مسدود کننده آگهی داری!

لطفا برای حمایتمون خاموشش کن